Szpital Wojewódzki w Łomży logo Szpital Wojewódzki w Łomży

Leczenie raka piersi

(ICD-10 C50–nowotwór złośliwy sutka.)

Program realizowany jest w Pododdziale Onkologii.
Cel programu:

  1. Wydłużenie czasu przeżycia chorych na raka piersi z nadekspresją HER-2 lub amplifikacją genu HER-2;
  2. Wydłużenie czasu do nawrotu lub progresji choroby;
  3. Poprawa jakości życia chorych.

Opis problemu medycznego:
Rak piersi to nowotwór złośliwy wywodzący się z nabłonka przewodów lub zrazików gruczołu sutkowego. Etiologia raka piersi, pomimo znacznej liczby prac i analiz, jakie w świecie przeprowadzono, w dalszym ciągu nie jest dostatecznie jasna. Sytuację dodatkowo komplikuje fakt, że ten sam morfologicznie nowotwór może być indukowany przez kilka, a nawet kilkanaście czynników kancerogennych. Coraz częściej jednak w ryzyku zachorowania na raka piersi wskazuje się na uwarunkowania genetyczne; w Polsce około 10 % przypadków raka piersi występuje u kobiet, u których stwierdza się mutacje w obrębie genów, najczęściej w BRCA1, a także w BRCA2. Bez wątpienia na zachorowanie narażone są w większym stopniu kobiety uprzednio już leczone z powodu zmian w piersiach /n.p. na zwyrodnienie włóknisto-torbielowate, zwłóknienie czy raka/. Zasadniczym kryterium prognostycznym w raku piersi jest zaawansowanie nowotworu. Przeżycia 5 letnie w zależności od stopnia pierwotnego zaawansowania klinicznego wynoszą dla stopnia I – 90%, dla stopnia II – 70%, dla stopnia III – 40% i dla stopnia IV – 10%. Stwierdzenie nadmiernej ekspresji receptora HER2 lub kodującego go genu, które występują w ok. 20-30 % raków piersi w znaczącym stopniu pogarsza rokowanie .
Epidemiologia:
Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet. Stanowi około 22% wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe u Polek. Występuje najczęściej po menopauzie, aczkolwiek zdarzają się również zachorowania u kobiet młodszych. W 2006 roku stwierdzono w Polsce 13 322 nowe zachorowania na raka piersi (standaryzowany współczynnik zachorowalności – 44,2/100 000). Zachorowalność na raka piersi w latach 2002-2006 utrzymywała się na stałym poziomie. W Polsce rak piersi jest przyczyną największej liczby zgonów spowodowanych przez nowotwory złośliwe wśród kobiet. W ciągu kilku ostatnich dekad umieralność na raka piersi wzrasta – w 2006 roku zarejestrowano 5212 zgonów (wskaźnik struktury około 13%, standaryzowany współczynnik umieralności 14,8/100 000). Prognozy wzrostu umieralności o 0,7% rocznie wskazują na niedostateczne działania zmierzające do wykrycia nowotworów piersi we wczesnym stadium ich rozwoju. Obserwacja częstości zachorowań w poszczególnych grupach wiekowych wykazała, że drastyczny wzrost zachorowań występował w przedziale wiekowym od 50-65 roku życia.
Opis programu:
Program obejmuje leczenie trastuzumabem lub lapatynibem chorych na raka piersi z potwierdzoną nadmierną ekspresją receptora HER2 lub amplifikacją genu HER2 oraz jego monitorowanie.
Trastuzumab może być stosowany w ramach uzupełniającego leczenia pooperacyjnego we wczesnym stadium lub w ramach paliatywnego leczenia w stadium uogólnienia nowotworu.
Lapatynib może być stosowany w ramach paliatywnego leczenia w stadium uogólnienia nowotworu w przypadku wystąpienia progresji po wcześniejszym leczeniu trastuzumabem.
Określenie czasu leczenia w programie:
Leczenie trastuzumabem powinno być prowadzone do czasu wystąpienia progresji choroby lub wystąpienia niepożądanych działań o istotnym znaczeniu klinicznym.