17 listopada Światowy Dzień Wcześniaka

17 listopada w ponad 60 krajach Kuli Ziemskiej obchodzony jest Światowy Dzień Wcześniaka. Obchody tego święta mają na celu zwiększanie świadomości porodów przedwczesnych i problemów, z którymi zmagają się wcześniaki i ich rodzice.

Wszystkim Wcześniakom z okazji tego święta życzymy spokojnego, jak najlepszego dojrzewania poporodowego a ich rodzicom, zmagającym się z lękiem i obawami związanymi z przedwczesnymi narodzinami, wielu radości i satysfakcji

Wcześniak to noworodek urodzony przedwcześnie, czyli przed ukończeniem 37 tygodnia ciąży licząc od pierwszego dnia ostatniej miesiączki.
W zależności od stopnia zaawansowania wcześniactwa, jego niedojrzałości i masy ciała urodzeniowej dzieci te mają bardzo różnorodne problemy. W tej grupie noworodków może znaleźć się tzw. „późny” wcześniak czyli urodzony około 34-36 tygodnia ciąży z masą ciała 2500-3000g ale i urodzony w 23 tygodniu z masą ciała 500g.
Ze względu na duże zróżnicowanie dojrzałości tych dzieci wymagają one pomocy w Oddziale Intensywnej Opieki lub tylko nadzoru nad karmieniem i fototerapii.
W Szpitalu Wojewódzkim w Łomży w bieżącym roku 2014 urodziło się około 100 wcześniaków. Najmniejsze miały masę ciała poniżej 800-1000g.
W ubiegłym roku natomiast przyszły na świat właśnie u nas trojaczki, które doskonale rosną i rozwijają się.
Dzięki ciągłej modernizacji Oddziału Noworodkowego i doposażaniu w sprzęt (nowoczesne inkubatory, respiratory, nCPAP-y, pompy infuzyjne, sprzęt diagnostyczny) oraz wykwalifikowanej kadrze medycznej możemy być dumni z naszych możliwości i jakości niesionej pomocy nawet najmniejszym i najbardziej niedojrzałym noworodkom.