Ablacje serca w łomżyńskim szpitalu

W dniu 21 listopada 2015r. odbył się pierwszy w historii naszego szpitala zabieg ablacji serca. Zakup aparatu sfinansowany został ze środków unijnych oraz budżetu województwa podlaskiego. Jest to pierwsze urządzenie tego typu w łomżyńskim szpitalu.

Ablacja jest skuteczniejszą metodą leczenia zaburzeń rytmu serca niż leczenie farmakologiczne, co potwierdzają badania dotyczące tej metody terapii.
Zabieg ablacji serca polega na wprowadzeniu sterowalnej elektrody przez żyłę lub tętnicę udową do miejsca będącego przyczyną częstoskurczu w mięśniu sercowym. Końcówka elektrody jest rozgrzewana do temperatury około 60°C, aby trwale “wypalić” w sercu ogniska wywołujące arytmię. Zabieg jest zabiegiem leczniczym o wysokiej skuteczności, a którego celem jest usunięcie z serca ogniska będącego źródłem arytmii. Zabiegi wykonuje doświadczony specjalista w tej dziedzinie – dr n.med. Dariusz Michałkiewicz z Warszawy.
Wykonywanie zabiegów ablacji w Łomży pozwoli na zdecydowanie lepszą dostępność do tego typu unikalnych zabiegów w Polsce. Mieszkańcy naszego regionu dotychczas musieli oczekiwać w kolejce i korzystać z usług w odległych ośrodkach.