Fundacja WOŚP podarowała sprzęt Szpitalowi Wojewódzkiemu w Łomży

Szpital Wojewódzki w Łomży po raz kolejny dostał od Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy cenny i nowoczesny sprzęt na Oddział Noworodków i Wcześniaków z Pododdziałem Patologii Noworodka i Intensywnej Opieki. Łączna wartość podarowanych przez Fundację WOŚP urządzeń to ok. 340 tys. zł.

Fundacja WOŚP podarowała już szpitalowi m.in. aparat rentgenowski do przyłóżkowych badań, aparat USG, urządzenia do przesiewowych badań słuchu, badań dna oka u wcześniaków, czy wspomagania oddychania. Tym razem otrzymaliśmy dwa inkubatory i respirator. To sprzęt z najwyższej półki, o wiele bardziej nowoczesny. Respirator stosowany będzie do terapii oddechowej, nie tylko w przypadku wcześniaków, ale też noworodków np. z zapaleniem płuc. Ma funkcję wspomagania oddechu. Używane dotychczas 20-letnie respiratory były już bardzo wysłużone, brakowało do nich części zamiennych. Otwarty inkubator Atom umożliwia z kolei bezpieczne prowadzenie działań resuscytacyjnych dzięki systemowi neopuff - ciśnienie wdechu i wydechu za każdym razem jest takie samo. Inkubator hybrydowy, który z zamkniętego szybko można za pomocą przycisku przekształcić w otwarty (do celów zabiegowych) jest I. jeszcze bardziej wyposażony w elektroniczne urządzenia ułatwiające obsługę i zwiększające możliwości sprzętu. Umożliwia monitorowanie funkcji życiowych noworodka, a nawet ważenie go.

Przypomnijmy, że do Oddziału Noworodków naszego szpitala trafiają także noworodki urodzone w innych szpitalach tj. Kolnie, Grajewie, Zambrowie.