Planowana inwestycja zakłada realizację następujących zadań:
1. Zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej wraz z magazynem energii oraz systemem zarządzania energią
2. Dostosowanie istniejących obiektów w zakresie niezbędnym do prawidłowego działania urządzeń OZE
3. Przyłącze elektroenergetyczne do podłączenia instalacji
4. Nadzór inwestorski
Instalacja fotowoltaiczna będzie się składać z paneli fotowoltaicznych w typie bifacjalnym zmontowanych na
typowej prefabrykowanej konstrukcji wsporczej wbijanej w grunt. Rzędy konstrukcji wsporczej wbijanej w grunt
zlokalizowane w ekspozycji południowej – o wysokości 2,66 m ponad poziom przyległego terenu. Nachylenie
konstrukcji 25,00 stopni. Zaprojektowano 15 rzędów o szerokości 4,23 m oraz różnych długościach.
Wyznaczony do budowy teren umożliwia umieszczenie 854 szt. paneli (łącznie 499,59kW). Moc pojedynczego
panelu fotowoltaicznego 585 Wp. Konstrukcja umożliwia montaż falowników od strony pół nocnej –falowniki
osłonięte przed bezpośrednim padaniem promieni słonecznych. Zaprojektowano montaż 4 szt. Inwerterów o
mocy 125 kW każdy. Montaż kabli DC z wykorzystaniem konstrukcji, na której montowane są panele PV.
Nastąpi zmiana sposobu użytkowania istniejącej stacji transformatorowo-rozdzielczej, zostanie ona
uzupełniona o zespół baterii w celu stworzenia w pomieszczeniach magazynu energii. W stacji
transformatorowej zamontowano licznik energii. Instalacja fotowoltaiczna będzie podłączona do istniejącej
stacji transformatorowej. nZ rozdzielnicy głównej stacji zaprojektowano wyprowadzenie linii kablowej do
podłączenia magazynu energii (dwa magazyny połączone w baterię).
W celu wykorzystania energii elektrycznej w jak najbardziej ekonomiczny sposób zaproponowano
zastosowanie dwóch magazynów o mocy odpowiednio: 250 kW i pojemności 375 kWh.
Celem projektu jest zwiększenie efektywności energetycznej obiektu Szpitala Wojewódzkiego im. Kardynała
Stefana Wyszyńskiego w Łomży poprzez wykorzystanie odnawialnych źródeł energii w postaci instalacji
fotowoltaicznej, magazynu energii oraz systemu zarządzania energią.
Głównymi odbiorcami rezultatów projektu będą mieszańcy korzystający z infrastruktury publicznej oraz
personel Szpitala Wojewódzkiego w Łomży.
Głównym celem projektu jest zwiększenie wykorzystania i zastosowania odnawialnych źródeł energii poprzez:
- Zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej wraz z magazynami energii i systemem zarządzania energią;
- Dostosowanie istniejących obiektów w zakresie niezbędnym do prawidłowego działania urządzeń OZE
- Przyłącza elektroenergetyczne do podłączenia instalacji.
Realizacja projektu dot. Zwiększenie wykorzystania energii odnawialnej przez Szpital Wojewódzki w Łomży
będzie służyła zwiększeniu wykorzystania odnawialnych źródeł energii oraz zmniejszeniu emisji
zanieczyszczeń w regionie. Z obiektów Szpitala, po zrealizowaniu inwestycji będą mogli korzystać
przedstawiciele wszystkich grup odbiorców tj. dzieci, młodzież, dorośli oraz seniorzy - lokalne społeczeństwo
korzystające z usług zdrowotnych szpitala.
Zrealizowanie działań tj. budowa instalacji fotowoltaicznych wraz z montażem magazynów energii oraz
systemem zarządzania energią pozwoli na zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych obiektów szpitala, co
przyniesie wymierne korzyści ekonomiczne oraz pozwoli na uzyskanie oszczędności, które będą mogły zostać
wykorzystane np. na zakup potrzebnego sprzętu medycznego.
Odbiorcami (interesariuszami) projektu modernizacji energetycznej planowanego do realizacji przez Szpital
Wojewódzki im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży będą:
•Pracownicy – 1 414 osób personelu Szpitala (na umowach o pracę i kontraktach),
•Pacjenci – rocznie w szpitalu jest hospitalizowanych ok. 14 tys. osób, a kolejnych ok. 120 tys. korzysta z
poradnictwa ambulatoryjnego. Są w to w szczególności mieszkańcy Łomży i powiatu łomżyńskiego, ale często
także mieszkańcy innych rejonów województwa podlaskiego.