Szpital Wojewódzki w Łomży

certyfikat iso
Nagłówek aktualności
Jesteś tutaj: Strona główna » Pracownie » Dział Higieny Szpitalnej

Dział Higieny Szpitalnej- Centralna Sterylizatornia

21 lutego 2017 | Opublikował: administrator1
Dział Higieny Szpitalnej- Centralna Sterylizatornia to komórka organizacyjna szpitala pełniąca funkcję usługową w zakresie dezynfekcji i sterylizacji sprzętu medycznego używanego podczas diagnostyki i zabiegów operacyjnych.

Zadaniem Centralnej Sterylizatorni jest: mycie i dezynfekcja narzędzi i sprzętu wchodzącego w skład zestawów zabiegowych lub wykorzystywanych podczas zabiegów i diagnostyki, kontrola stanu technicznego w/w, wykonywanie sterylizacji parą nasyconą, tlenkiem etylenu i plazmą, prowadzenie pełnej dokumentacji oraz kontrola procesów sterylizacji dostępnymi metodami, zamawianie, przygotowywanie, przechowywanie materiałów opatrunkowych przeznaczonych do sterylizacji, przygotowywanie do użycia bielizny i odzieży operacyjnej przeznaczonej do sterylizacji.

W 2012 roku zakończyła się modernizacja Centralnej Sterylizatorni, której celem była wymiana wszystkich urządzeń niezbędnych do wykonania dekontaminacji sprzętu medycznego. Przy wyborze urządzeń i sprzętu kierowano się zapewnieniem maksymalnego bezpieczeństwa pacjentom i ergonomii pracy personelu.

Stworzony został cały ciąg technologiczny umożliwiający poprawne przeprowadzenie procesów dekontaminacji, od przyjęcia użytego sprzętu poprzez wszystkie etapy obróbki do ponownego użycia.

Przeprowadzona modernizacja pozwala na:

  • Zapewnienie ciągłości wykonywania zabiegów i badań
  • Zapewnienie bezpieczeństwa pacjentów i personelu medycznego
  • Zgodność z obowiązującymi normami prawnymi

Centralna Sterylizatornia to nie tylko pomieszczenia i ich wyposażenie zgodne z obowiązującymi przepisami. To również wykwalifikowany personel, który wykonuje szereg czynności warunkujących otrzymanie przez użytkownika wyrobu medycznego, bezpiecznego pod względem mikrobiologicznym i użytkowym. Zatrudnionych jest 16 osób, które posiadają uprawnienia, zgodnie z obowiązującym prawem, do przygotowywania jałowych wyrobów medycznych.
Użytkownik ma otrzymać gwarancję jałowości, dlatego też dobrze funkcjonująca Centralna Sterylizatora z odpowiednio wyszkolonym personelem, to bardzo ważny element walki z zakażeniami szpitalnymi.

Stawiamy na jakość świadczonych przez nas usług w trosce o dobro zarówno pacjenta jak i personelu szpitala.