Nagłówek aktualności
Jesteś tutaj: Strona główna » O Nas » Programy Profilaktyczne

Program profilaktyki raka jelita grubego

25 października 2016 | Opublikował: Jola Gryc
Szpital Wojewódzki im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży zaprasza na bezpłatne profilaktyczne badania – kolonoskopię (finansowane przez Ministerstwo Zdrowia w latach 2016-2018) w ramach Programu Badań Przesiewowych Raka Jelita Grubego. Celem Programu jest wykrywanie wczesnego raka jelita grubego, usuwanie polipów.

Badania przeznaczone są dla osób bez objawów sugerujących rozpoznanie raka jelita grubego, w wieku 50 - 65 lat, ewentualnie w wieku 40-49 jeśli u krewnego pierwszego stopnia rozpoznano raka jelita grubego (rodzice, dzieci, rodzeństwo). Do badania nie kwalifikują się osoby, które miały wykonywaną kolonoskopię (diagnostyczną lub profilaktyczną) w przeciągu ostatnich 10 lat.Nie jest wymagane skierowanie na badanie. Badania wykonywane są w Pracowni Endoskopii Gastroenterologicznej Szpitala Wojewódzkiego w Łomży Al. Piłsudskiego 11, I- piętro przy Oddziale Intensywnej Terapii, rejestracja w godzinach: 9.00-14.35. Rejestracja telefoniczna – 86-4733246. Na badanie należy zgłosić się z dokumentem tożsamości zawierającym numer PESEL po uprzedniej rejestracji i przygotowaniu się wg zaleceń Pracowni.
Rak jelita grubego należy do najczęstszych nowotworów złośliwych – jest wśród nich drugą, po rakach piersi u kobiet i płuc u mężczyzn, przyczyną zgonów.
Rak jelita grubego nazywany jest cichym zabójcą, jednak wykryty we wczesnej fazie jest w 100% wyleczalny. W Polsce rak jelita grubego jest jednym z najczęściej występujących, ale niestety zbyt późno wykrywanych nowotworów. Profilaktyczne badanie kolonoskopowe jest najlepszą metodą jego wczesnego wykrycia.